Bővebb ismertető
Anna Politkovszkaját, az egyik legbátrabb orosz újságírót 2006 őszén bérgyilkos lőtte le Moszkvában. Közvetlenül a halála előtt fejezte be mellbevágó, "testközeli" feljegyzéseit a putyini Oroszország erőszakos, korrupt valóságáról.
A szerző szenvedélyes, mégis tárgyilagos krónikáját nyújtja a szabadság elvesztésének, a 2003. decemberi parlamenti választásoktól 2005 zord nyaráig, amikor az ország még nem ocsúdott föl egészen a beszláni iskolai túszdráma sokkjából. Lépésről lépésre követi nyomon az új önkényuralom kiépülésének folyamatát, amelynek működtetésében a meggyilkolt újságírók, összevert és bebörtönzött ellenzékiek mellett legalább ekkora szerep jut a demokratikus díszleteknek, a Kreml által finanszírozott álellenzéknek és az elvtelen, profitéhes oligarcháknak. A politikán kívül és alatt pedig fel-felhangzik a kiábrándult és megnyomorított átlagemberek tömegeinek hangja, akik a szabadság ígéretének futó felvillanása után ismét hosszú időre elvesztették a reményt, hogy hazájuk egyszer végre az ő érdekeiket szolgálhatja.
Az Orosz napló ugyanakkor több a közelmúlt történelmének egyszerű elbeszélésénél. Figyelmeztetésül és intésül is szolgál a populizmus és az álhírek világában, amelyben a szabadság új ellenségei szorgalmasan tanulnak egymástól. A putyini hatalmi eszközök vírusként terjednek a világban, és ha nem ismerjük fel őket időben, sikerre is vannak ítélve. Politkovszkaja könyve nem orosz történet, hanem egyetemes lecke a szabadság törékenységéről - igazságát pedig saját tragikus halála nyomatékosítja.
Fordította: Szieberth Ádám
A demokrácia bukása Oroszországban, napi lebontásban. Avagy a remény fokozatos elvesztése, egy tragikus sorsú újságíró szemszögéből.2006. október 7-én valaki úgy gondolta, hogy az Orosz Föderáció elnökét, Vlagyimir Vlagyimirovics Putyint születésnapja alkalmából azzal lepi meg, hogy eltetet láb alól egy ellenséget, Anna Politkovszkaja újságírót. Ez már csak így megy Oroszországban.
Olvassa el a teljes cikket a Mindennap Könyv oldalon! >>
Sajtó és illiberális demokráciák – A Republikon Intézet és az Athenaeum Kiadó konferenciája.Anna Politkovszkaja Orosz Napló címen ősszel magyarul is megjelent könyve apropóján rendez konferenciát január 10-én a Republikon Intézet és az Athenaeum Kiadó. Az eseményen a kiadvány bemutatása mellett sor kerül poltikusok, politológusok, történészek, valamint újságírók disputájára is. A beszélgetések moderátora Veiszer Alinda lesz.
Olvassa el a teljes cikket a Mindennap Könyv oldalon! >>
„A törvényhozó hatalom összeolvadt a végrehajtó hatalommal, és ilyenformán újjászületett a szovjet rendszer” – Részlet Anna Politkovszkaja Orosz napló című kötetéből.Anna Politkovszkaját, az egyik legbátrabb orosz újságírót 2006 őszén bérgyilkos lőtte le Moszkvában. Közvetlenül a halála előtt fejezte be mellbevágó, testközeli feljegyzéseit a putyini Oroszország erőszakos, korrupt valóságáról. Könyvét, az Orosz naplót a kiadvány első fejezetével ajánljuk figyelmetekbe.
Olvassa el a teljes cikket a Mindennap Könyv oldalon! >>
Az átnevelhetetlen című monodráma bemutatójára február 22-én került sor a Katonában; benyomásainkat összegeztük. 2006. október 7-én, moszkvai otthona előtt meggyilkolták Anna Politkovszkaja újságírónőt. Politkovszkaja élesen bírálta az orosz vezetést az antidemokratikus kormányzás, a csecsen-orosz konfliktus háborúkkal történő rendezése, a csecsen terrorakciókra adott embertelen válaszlépések miatt. Soha egy pillanatra sem adta fel a küzdelmét egy demokratikusabb országért; sokak szerint politikai gyilkosság áldozata lett.
Olvassa el a teljes cikket a Mindennap Könyv oldalon! >>
Anna Politkovszkaja művei
Anna Politkovszkaját „a világ legbátrabb újságírójaként” szokták emlegetni – nem véletlenül.
A New Yorkban, ukrán ENSZ-diplomaták gyermekeként született Politkovszkaja elsősorban a csecsen háborúról és a demokráciától egyre távolabb kerülő putyini Oroszország mindennapjairól szóló tudósításaival vált világhírűvé. Harctéri riportjai mellett több száz interjút készített korrupt politikusokkal, oligarchákkal és véreskezű hadurakkal. Számos, jelentős nemzetközi figyelmet felkeltő és díjnyertes könyvet írt, amelyek közül három magyarul is megjelent, kettő az Athenaeum Kiadó gondozásában (A második csecsen háború, Orosz napló, Csakis a tiszta igazat).
2006. október 7-én – épp Vlagyimir Putyin születésnapján – a saját házában lőtték agyon. A tettesek és a megbízó kiléte mindmáig ismeretlen.