kategória
szerző
cím
sorozat
kiadó
ISBN
évszám
ár
-
leírás
Előrendelhető
A mezők bármelyike illeszkedjen
A mezők mind illeszkedjen

JÓKAI MÓR - Sárga rózsa [antikvár]

Sárga rózsa [antikvár]

JÓKAI MÓR

 
Lapjai / lapélei foltosak Jókai Mór (1825-1904) irodalmunk gigászi alakja, munkássága a romantika és realizmus sajátságos ötvözete. Monumentális életművével könyvtárnyi tanulmány foglalkozik, közülük számos kritikusan: a valóságtól való elrugaszkodásért bírálják az írót. Kétségtelen, hogy Jókai temérdek hőst és hősi helyzetet formált, ám miért ne tette volna ezt, hiszen alkata és tehetsége erre predesztinálta, ugyanakkor tudatosan fordult a heroikus időkhöz. A 19. század különben is olyan...
online ár: Webáruházunkban a termékek mellett feltüntetett fekete színű online ár csak internetes megrendelés esetén érvényes.
1200 Ft
Szállítás: 3-7 munkanap
Részletesen erről a termékről
Bővebb ismertető
Lapjai / lapélei foltosak
Jókai Mór (1825-1904) irodalmunk gigászi alakja, munkássága a romantika és realizmus sajátságos ötvözete. Monumentális életművével könyvtárnyi tanulmány foglalkozik, közülük számos kritikusan: a valóságtól való elrugaszkodásért bírálják az írót. Kétségtelen, hogy Jókai temérdek hőst és hősi helyzetet formált, ám miért ne tette volna ezt, hiszen alkata és tehetsége erre predesztinálta, ugyanakkor tudatosan fordult a heroikus időkhöz. A 19. század különben is olyan emberekkel volt teli, akik az erkölcsi parancs, s tartás és az egyéni érdek örök dilemmájában az előbbi mellett döntöttek. Az író "túlzásai" sokszor csak a mából nézve tűnnek föl túlzásnak. S amikor valóban legendát teremt: ez egy bizonyos alkotói magatartás velejárója, része művészetének, ahogy a legendateremtés is része a művészetnek.

Termékadatok

Cím: Sárga rózsa [antikvár]
Szerző: JÓKAI MÓR
Kiadó: Akkord Kiadó
Oldalak száma: 96
Kötés: ragasztott papír
ISBN: 9638396318
Méret: 120 mm x 190 mm
A szerzőről
JÓKAI MÓR művei
Ásvai Jókay Móric, közismertebb nevén Jókai Mór (Komárom, 1825. február 18. – Budapest, Erzsébetváros, 1904. május 5.)

A márciusi ifjak egyike, regényíró, a „nagy magyar mesemondó”, országgyűlési képviselő, főrendiházi tag, a Magyar Tudományos Akadémia igazgató-tanácsának tagja, a Szent István-rend lovagja, a Kisfaludy Társaság tagja, 1876-től 1903-ig a Petőfi Társaság elnöke, a Dugonics Társaság tiszteletbeli tagja.

Jókai Mór (1825–1904) református középnemesi családban született Komáromban. Az anyakönyvezéskor a Jókay Móric nevet jegyezték be, de 1848-ban demokratikus érzésű lévén az y-t i-re változtatta, hogy nemesi származása ne kapjon hangsúlyt. Ekkoriban kezdte el használni hivatalos írásokban és művei aláírásakor a rövidebb Mór utónevet is.

Iskoláit Pozsonyban (ahová az akkor szokásos módon cseregyerekként, német nyelvtanulás céljából küldték el), Pápán és Kecskeméten végezte. A pápai református kollégiumban ismerte meg Petőfi Sándort és annak unokatestvérét, Orlai Petrich Somát (a későbbi festőművészt); velük együtt vett részt az iskola önképzőkörének munkájában.Kecskeméten 1842–44 között jogot tanult. Két gyakorlati év után, mint oly sok köznemesi származású magyar irodalmár, ő is ügyvédi oklevelet szerzett. Sose volt szüksége arra, hogy hivatalt vállaljon, 1846-tól haláláig meg tudott élni írásművészetéből.

A rá következő évben Jókait nevezték ki a vezető, Életképek című irodalmi folyóirat szerkesztőjének. 1848. Augusztus 29.-én vette feleségül a nagy drámai színésznőt, Laborfalvy Benke Rózát.

Az 1848-as forradalom kitörésekor a fiatal szerkesztő lelkesen felvállalta a nemzet ügyét, melyért mind tollal, mind fegyverrel is harcolt. 1849 augusztusában jelen volt a világosi fegyverletételnél is. Az elkövetkezedő 14 évet Jókai, politikai gyanúsítottként élte, de talán ez volt életének legdicsőbb korszaka, mivel a tiltott és megalázott magyar nyelv rehabilitációjának szentelte magát, megalkotva nem kevesebb, mint 30 nagyszerű romantikus művet, számtalan mesekötetet, esszéket, és kritikákat. Ezen időszak alatt születtek olyan remekművek, mint az Erdély aranykora, ennek folytatása a Török világ Magyarországon, az Egy magyar nábob, majd a folytatása: Kárpáthy Zoltán, Janicsárok végnapjai, illetve a Szomorú napok.

1867-ben az osztrák-magyar kiegyezésénél a magyar alkotmány újbóli létrehozásánál Jókai aktívan kivette részét a politikából. Mint a Tisza kormány állandó támogatója, nemcsak a parlamentben, ahol 20 éven keresztül képviselte magát, de mint a kormányszervezet szerkesztője is hatékonyan tevékenykedett. Bár ő maga sosem lépett hivatalba, gyakran segítette ki a kormányt a nehéz helyzetekből.

1886. November 20.-án halt meg első felesége. 1897-ben a király nevezte ki a felsőház tagjának. 1899-ben országos botrányt kavaró házasságra lépett Nagy Bella 20 éves színésznővel. Jókai Mór 1904. Május 5.-én halt meg, és első felesége mellé, a Kerepesi úti temetőbe temették el.
Bolti készlet  
Vélemény:
Minden jog fenntartva © 1999-2019 Líra Könyv Zrt.
A weblapon található információk közzétételéhez, másolásához a működtetők írásbeli beleegyezése szükséges.
Powered by ERBA 96. Minden jog fenntartva.
mobil nézet