Bővebb ismertető
Részlet a könyvből:
Karthágó kékét kérő követséget küldött Rómába. A követség vezetését a fogoly római Regulusra bízták, kitől esküt vettek ki, hogy ha nem jár sikerrel küldetése, visszatér a fogságba. Képzelheted lelki megrendülését, mikor ismét otthon volt szeretett Rómájában. És otthon is maradhatott volna végkép, ha létrejön a béke.
S tudod, mit tett?
Ő tüzelt legjobban a háború folytatása mellett s mikor a szenátus őt otthonmaradásra biztatta, azzal az indokolással, hogy az erővel kicsikart eskü nem kötelez, így felelt: Hát mindenáron azt akarjátok, hogy becstelenné legyek ? Jól tudom, hogy kín és halál várakozik reám, ha visszatérek. De mily csekélységek ezek a becstelen tett szégyenéhez, a bű- nös lélek sebeihez képest! Legyek bár a karthágóiak foglya, római jellememet meg akarom tisztán őrizni. Megesküdtem, hogy visszatérek. Kötelességemnek eleget teszek. A többit bízzátok az istenekre. Viszszatért Karthágóba s a karthágóiak nagy kínzás közt ki is végezték.