Bővebb ismertető
A KOMMUNISTA DIKTATÚRA legsötétebb évében, 1950-ben írta Illyés Gyula ezt a páratlan versmondatot, amely új "Nemzeti dal"-unk lett. Először 1956. november 2-án (Illyés születésnapján!) jelent meg az Irodalmi Újságban. A forradalom és szabadságharc leverése után külföldön gyakran olvastuk, Illyés hangjával lemezről is hallgattuk ezt a költeményt, amely leleplezte a sztálini-rákosista zsarnokságot - igazában minden zsarnokságot. (Itthon nyomtatásban először a Tiszatáj 1987. májusi számában jelent meg teljes változatban. Illyés ugyanis 1956-ban emlékezetből írta le.