Bővebb ismertető
A Közlekedési Múzeum munkásságáról az eltelt évtized folyamán rendszeresen megjelenő évkönyveink1 folytatása a jelen VI. kötet, amely az 1981 -1982-es évek eredményeinek összefoglalása. E kötetben - az előző kiadványok tartalmi felépítését és kivitelét követve - ismertetjük az eltelt két esztendő múzeumfejlesztési, gyűjteménygyarapítási, tudományos és közművelődési munkásságát, amely az 1981-1985. évekre kidolgozott VI. ötéves kerettervünk kezdeti két éve volt. Az eltelt két esztendőben, a Múzeum haladó hagyományaira alapozva, folytattuk a korábbi években megkezdett sokrétű tudományos és fejlesztő munkánkat. A Múzeum fejlődését jelentős mértékben segítették a tudományos kutatómunka, továbbá a múzeumi törvény korszerűsítését szolgáló kormányzati döntések és az ezek végrehajtására kiadott főhatósági szabályozások. Ilyen volt például, hogy a tudományos kutatás országos rendjére és a kutatóhálózat korszerűsítésére vonatkozó tudománypolitikai bizottsági és minisztertanácsi határozatok alapján a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára, az illetékes főhatóságokkal egyetértésben, a Közlekedési Múzeumot a közlekedéstörténeti kutatási feladatok ellátására országos kutatóhellyé nyilvánította. E döntés alapján kezdtük meg a múzeumi kutatómunka feltételrendszerének korszerűsítését, továbbfejlesztését. A művelődésügyi miniszter 18/1981. (XII. 5.) MM sz. rendelete a muzeális emlékek védelméről szóló 1963. évi 9. sz. törvényerejű rendelet módosításával pontosította, bővítette az országos hatáskörű múzeumok, így a Közlekedési Múzeum hatáskörét is. E rendelet alapján a közlekedéstörténeti emlékek védetté nyilvánítása - főhatósági engedélyezés nélkül - a Múzeum hatáskörébe került, amelynek alapján nőtt a Múzeum felelőssége, de csökkent az eljárásokkal kapcsolatos adminisztráció. A Múzeumot felügyelő főhatóságunk, a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium vezetése különös figyelemmel és központi anyagi támogatásokkal segítette az elmúlt két évben a Múzeum tudományos és fejlesztő tevékenységét. Támogatást kaptunk például a közlekedéstörténeti kutatómunka bővítésére, melynek alapján 1982-től 1984-ig kutatást végzünk „A magyar közlekedés története" c. monográfia megírásának előkészítésére. Védetté nyilvánítottuk a dunai folyamhajózás jelentős történeti emlékét, a „Kossuth" gőzhajót, amelyet 1984-re, központi támogatással, a MAHART-tal együttműködve Múzeum Hajóvá alakítunk ki, bemutatva benne a magyar folyamhajózás és hajógyártás történetét.