Bővebb ismertető
Kovács Sándor Iván
Klió és Kalliopé kőzött: Fejér György és költészete
Az a nagy magyar tudós és kevésbé számon tartott író, akinek nevét Keszthely város könyvtára 1993. április 23-án felvette, hosszú életet élt e földön: Keszthelyen született 1766. április 23án és Pesten halt meg 1851. július 2án.
Akkor lett teoió^aprofesszor a pesti egyetemen, amikor egy protestáns dunántúli kortársa, Pápay Sámuel A me^ar literatura esmérete című irodalomtörténetében (Veszprém, 1808) végleg tudatosította a régi magyar Irodalmi műveltség korszakának lezárulását, az Irodalomról való tudatunk íy minőségének kezdetét: amikor végképp szétvált a mindaddig egységben fejlődött és szemlélt magyarországi Ilteratúra, amikor külön minőséggé lett a tudományos Irodalom és az úgynevezett szépirodalom. Kiló és Kalliopé felségterülete: a történetírás és a költészet.
Ez magyarázhaya, hogy Fejér Györgynek nem jutott hely A magyar irodalom története 1965-ben megjelent II. kötetében. Mindössze kétszer írják le a nevét, megemlítvén, hogy a pozsonyi kispapok Irodalmi társasága 1785-től Fejér György körül szerveződik; illetve hogy Schelllng fllozófl^ának Fejér a