Bővebb ismertető
Előszó
A régóta nagy népszerűségnek örvendő Társalgás, szituációk, képleírások című sorozat angol nyelvű kötetének teljesen megújított és bővített változata, a Társalgás, szituációk, képleírások és hallás utáni szövegértés angolul címében is utal legfontosabb újdonságára: nemcsak a szóbeli vizsgákon szereplő társalgási, szituációs és képleírásos feladatokat és ezek megoldásait tartalmazza, hanem a hallás utáni szövegértés (azaz beszédértés) feladatait és megoldásait is. A könyv elkészítése során nem csupán valamennyi népszerű és akkreditált alap- és középfokú nyelvvizsga (Origó, BME, Corvinus, TELC, ECL, EURO, DExam, Pannon, Társalkodó stb.), hanem a gimnáziumi érettségi témalistáit is figyelembe vettük. így az alap- és középfokú nyelvvizsgára (ez a nyelvtudás szintjét meghatározó Közös Európai Nyelvi Referenciakeret B1 és B2 szintjének felel meg), valamint a középszintű érettségi vizsgára készülő tanulók egyaránt haszonnal forgathatják - és persze sikerrel tanulhatnak belőle azok is, akik külföldi tartózkodás, utazás előtt szeretnék nyelvtudásukat gyarapítani vagy felfrissíteni.
A tanulást nagyban segíti a könyv másik fontos újdonsága: az itt olvasható teljes tananyag - a képleírások kivételével - megtEdálható a mellékelt lemezen, mp3-as formátumban. így miközben szemünkkel követjük a szöveget, egyidejűleg hallhatjuk is azt, s ez nagyban fejleszti a szövegértési képességet és a memorizálást, továbbá elősegíti a helyes kiejtés és intonáció (hanglejtés) elsajátítását.
A könyv négy fő egységből áll. A társalgási feladatokat (Part one: Conversation) témakörök szerint csoportosítottuk: minden kérdést egy vagy több mintaválasz, valamint egy szó- és kifejezés-gyűjtemény követ. E feladatok nemcsak a vizsgára történő felkészülésnél, hanem tananyagként is kiválóan használhatók, hiszen hozzásegítenek a nyelvtanulás egyik legfőbb céljához, a társalgási nyelv elsajátításához, s így általános és középiskolában, valamint kommunikáció-központú nyelvtanfolyamokon is jól alkalmazhatók. A különböző beszédhelyzeteket felvázoló, ún. szituációs feladatok (Part two: Situations) „a" részében a feladatmegadás után egy lehetséges helyes megoldást is bemutatunk, s mellé egy további, hozzá tartalmilag hasonló feladatot is közlünk („b"), amelyet az „a" rész ismeretében és a feladatok szójegyzékében szereplő kifejezésekre támaszkodva a tanuló önállóan oldhat meg. A fejezet célkitűzése, hogy a nyelvtanuló az adott körülményeknek megfelelően, helyesen és egyszerűen tudjon beszélgetést folytatni bármely helyzetben. Az egyszerűbb szituációs feladatok (jelük: Q) az alapfokú nyelvvizsgára (B1 szint) és a középszintű érettségire, a választékosabbeik (jelük: Q) pedig a középfokú nyelvvizsgára (B2 szint) készítik fel a nyelvtanulót. A képleírásos feladatok (Part three [b]: Picture description) bevezetéseként külön alfejezetben gyűjtöttük össze mindazon kifejezéseket, amelyek valamennyi idetartozó feladat megoldásánál segítségünkre lehetnek (Part three [a]: Words to describepictures). Minden képhez öt kérdés tartozik, melyeket egy - a kérdések alapján elkészített - képleírási minta követ, így a tanulónak lehetősége van saját leírását összehasonh'tani a szerző által ajánlott megoldással. E rész nyelvi szintje elsősorban az alapfokú nyelvvizsga elvárásainak felel meg. A hallás utáni szövegértés, avagy másképpen beszédértés fejezet (Part four: Listening) a CD-n található, néhány perc terjedelmű szövegekhez kínál változatos szövegértési feladatokat. Itt szintén különbséget teszünk az alapfokú (Bl szint; jele: Q) és a középfokú (B2 szint; jele: Q) vizsgaszintek között.
A hanganyag a képleírási feladathoz tartozó kiegészítő képanyaggal együtt online terméktámogatásként is, ingyenesen letölthető a Lexika Kiadó honlapjáról (www.lexika.hu). A letöltés a kiadói honlapon található termékoldalon, személyes regisztráció után és a könyv hátsó borítójának belső oldalán található kód beírásával lehetséges.
Reméljük, hogy kiadványunk segítségére lesz a vizsga sikeres letételében! A felkészüléshez és az angol nyelv elsajátításához kitartást, valamint sok örömet kíván: a Szerző és a Kiadó