Bővebb ismertető
A rend szelíd harmóniája
Kecskeméti évszázadok Bogi Béla festészetében
A Boghy, később Bagi család történetének időfonala a Rákóczi-féle szabadságharcig vezethető vissza. Baghy János Fülek várának kapitánya, kinek családja még a török időkben szerzett nemességet, II. Rákóczi Ferenc oldalán harcolt, így a szabadságharc bukásával vagyonát vesztve bujdosásra kényszerült, Három gyermekét mint a népmesékben pásztoraira bízta és hatalmas birkanyájat adományozott velük. A pásztorok pedig derék emberek lévén gondosan őrizték a rájuk bízott örökséget, majd amikor a fiúk felcseperedtek és útnak indultak, hogy önálló életet kezdjenek, tisztes atyai örökséggel feltarisz-nyázva bocsátották útra őket. György Csongrád felé vette útját és gazdag földbirtokos családot alapított. Az ő leszármazottja volt a híres Bagi József, 1848-as csongrádi bíró és gazdag földbirtokos, akinek életét és alakját Mikszáth novelláiban is felbukkanó gazdag anekdota kincs övezi (György Lajos: Tárgyförfénefi Jegyzetek Mikszáth anekdotáihoz. p. 24-26.}.
János Győrbe került, István pedig Kecskeméten lett molnárlegény de az 1700-as évek derekán mór az ő tulajdonába került a város legtöbb szárazmalma, és majd egy évszázadon keresztül a család kezében volt o város malomipara. Akadt ké-
Bagi család: balról dr. Bagi Béláné Vóczy Margit, Bagi Béla, dr. Bagi László, dr. Bagi Lászlóné, dr Bagi Béla -1940
sőbb a csalódban polgármester, (Bogi Lószló), tanár, ügyvéd, színész és építész is. Bagi Béla a csalód kecskeméti ágának hetedik gene-róciójóhoz tartozik. Szülei Dr. Bogi Béla ügyvéd és felesége Vóczy Margit, testvére pedig dr. Bagi László, aki atyja mesterségét folytatta. Bagi Béla 1920-ban Kecskeméten született, iskoláit is itt végezte. 1939-ben érettségizett, majd felvételt nyert a Közgazdasági Egyetemre. Élete azonban váratlan fordulatot vett. A történetet Bagi Béla így mesélte el egy interjúban; „Ez egy tipikus diáktörténet. 1942-ben harmadéves egyetemistaként Kecske-métrői Budapestre utaztam, zsebemben a második téiévi tandijjai, de barátaimmal mulatós kedvünk támadt és egyetlen éjszaka elköltöttem az összes pénzemet így nem tudtam beiratkozni a második félévre. Mivel így papíron nem voltam egyetemista, ennek az lett a következménye, hogy besoroztak katonának Szegedre vittek és a