Bővebb ismertető
AJÁNLÓ
Falvaink második Kalendáriumát tartja kezében az Olvasó. Egy éve még nem gondoltunk ilyen közeli folytatásra, de az első Kalendárium megjelenése utáni siker ösztönzően hatott. Megállítottak minket az utcán: „Hát én nem jutottam eszetekbe?"; „Engem kihagytatok?"; Én is tudom ezt vagy azt!" A következő Kalendárium sorsa már nem a mi elhatározásunktól függött csak, egyre inkább azt éreztük, hogy mindannyiunk ügyévé vált. És megkezdtük a gyűjtőmunkát. Sokan csatlakoztak hozzánk. Van köztünk olyan, akinek a most megjelenő cikkek nagy részéhez köze van, mert ő fedezett fel mindannyiunk számára valakit, akit megszólaltatott, vagy éppen maga írt verset, cikket, visszaemlékezést; olyan is, aki egy-egy cikkel gazdagította gyűjteményünket; olyan, aki szerkesztési, gépelési munkát végzett; olyan, aki kapcsolatokat keresett és talált könyvünk kinyomtatásához; és szép számmal vannak olyanok, akik „csak" rokonszenveznek ügyünkkel és összejöveteleinken jelenlétükkel, gondolataikkal kérnek részt a munkában, biztatásukkal erősítenek.
Munka? Az. Munka és öröm. És valahogy kezdünk összetartozni, mi, kalendáriumo-sok. Nevet is választottunk: KALENDÁRIUMI BARÁTI KÖR, és elnököket, Bakonyszentkirályról Nagy Bálintot, Bakonyoszlopról Ambrus Vilmost, és Csesznekről Papp Tibornét. Gazdaságisunk Sárfi Andrea, Csesznekről. Elhatároztuk, hogy minden évben kiadjuk a Kalendáriumot, de ehhez meg kell teremtenünk a rendszeres megjelenés emberi és anyagi feltételeit. Mindenekelőtt olyan emberek együttműködése a fontos, akik örömmel tesznek —,hol többet, hol kevesebbet, kinek hogy engedi ideje-kedve — a Kalendáriumért, mert fontos nekik falujuk múltja, jelene, jövője. Mindenki tud tenni, ha akar, ha érdemesnek érzi. Mi annak érezzük. Másodsorban pénz szükséges a rendszeres megjelentetéshez. A második szám kiadásához szükséges összeggel nem rendelkezünk, mivel az elsőt ingyen osztottuk ki. Kapcsolatokat kerestünk olyan cégekkel, és azokon belül elsősorban emberekkel, akiknek megtetszett a mi könyvünk, s bár nem mindig helybeliek, szívesen állnak lehetőségeikkel is ügyünk mellé. Találtunk ilyen embereket a Fűzfői Papírgyárban, a Veszprémi Nyomdában — köszönet érte! E számot már önköltségi áron veszi kézbe az Olvasó. Védnököt is választottunk a Hazafias Népfront szervezetében és folyószámlát nyitottunk. E folyószámlára folyik be az eladásból származó bevétel, és mindazok adománya, akik anyagilag is ki akarják és ki tudják fejezni támogatásukat. Vannak terveink a Kalendárium évenkénti megjelentetésén kívül is, ezekről e kötetben hirdetéseink bővebben tájékoztatnak. Itt csak annyit, hogy mellékleteket is megjelentetünk. Elsőnek ajánljuk figyelmükbe Nagy Bálint: Bakony, te szép hazám című válogatott versgyűjteményét, amely e Kalendáriummal egy időben jelenik meg — reméljük, sokak örömére!
Az írott mellékletek mellett képes-hangos mellékletek, videofilmek is készülnek olyan helybeli emberekről, akik életének megismerése mindannyiunknak tanulságos, érdekes lehet. A filmeket a művelődési házban, az iskolában mutatjuk be, de kérésre bármilyen rendezvényen levetítjük. És mindezeken kívül, ha munkánk úgy engedi, összejárunk beszélgetni, egymás gondolatait jobban megismerni, közösen szórakozni, pihenni. Megragadjuk az alkalmat arra is, hogy köszönetet mondjunk Vercseg Ilonának és Varga Tamásnak, a Népművelési Intézet munkatársainak, akik közreműködésükkel és segítségükkel lehetővé tették az eddigi két Kalendárium megjelenését. Örömmel vettük be őket is a Kalendárium Baráti Körébe tagnak. A jövőben is számítunk munkájukra, együttműködésükre!