Bővebb ismertető
Az erkölcsök romlásáról minden korban találunk panaszos feljegyzéseket, tehát nincs semmi új abban, hogy ma is panaszkodunk. De manapság az etikára való utalás új hangot üt meg, mintha az erkölcsök romlásába már belenyugodtunk volna. Most az etika szükségességről hallunk; sőt divatossá vált egyre többet beszélni arról, ami régebben magától értetődő volt - az általános jellembeli fogyatékosságról. Mintha társadalmunk hozzászokott volna - létszükségletből - az enyhe csaláshoz. Majd a hasonló magatartás lassan életformává vált. Mindennek az okát többféle jelenségben lehet keresni, s keresték is. Én mindennek az okát abban látom, hogy a szellemi erők évek folytával az ideológiai nyomás alatt egyre csökkentek, az ideológiai pedig nem tanított, hanem csak büntetett. A büntetést nem jó magaviselettel, becsületes élettel lehetett elkerülni, hanem egy kis csalással. Nem csak hihetetlen erkölcsi romlást, de gazdasági, sőt nemzeti szerencsétlenséget fejez ki az a látszólag ártatlan mondás, amely éveken keresztül szájról-szájra járt: dolgozgatunk, mivel csak fizetgetnek.